Tire Beledi Dokuması, Craft İstanbul Fuarı’nda

 

Tire Ticaret Odası, coğrafi işaretini aldığı “Tire Beledi Dokuması” ile Craft İstanbul El Sanatları Fuarı’na katıldı.

 

Tire Şiş Köfte dahil olmak üzere, Tire Beledi Dokuması gibi Tire’ye has değerleri tescil etme ve coğrafi işaret alma hususunda son yıllarda iyice odaklanan Tire Ticaret Odası, Tire Beledi Dokuması’nın tanıtımı noktasında da faaliyetlerini sürdürüyor.

Tire Beledi Dokuması’na coğrafi işaret alınmasının ardından Tire’de bir atölye kurulmasına destek olan Tire Ticaret Odası, özellikle tekstil ve dokuma sektörünün buluştuğu Craft İstanbul El Sanatları Fuarı’nda yer aldı.

Tire Beledi Dokuma Ustası Nurefşan Yaykal’a fuarda eşlik eden Tire Ticaret Odası yetkilileri, Tire Beledi Dokuması’nın tanıtımı için faaliyetlerini sürdürüyor.

 

 

“HEM KÜLTÜREL MİRASA SAHİP ÇIKTIK, HEM DE EKONOMİYE KATKI SAĞLADIK”

Fuarda Tire Ticaret Odası’nın açtığı standı oda yöneticileriyle birlikte ziyaret eden Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nadir Delikanlı, “15. yüzyılda ünü Osmanlı coğrafyasını aşan bir dokuma yöntemi olan Tire Beledi Dokuması’nın tescilini gerçekleştirdik, coğrafi işaretini aldık. Fakat işimiz bununla bitmedi. Şimdi hedefimiz, Tire Beledi Dokuması’nın modaya kazandırarak talep yaratmak ve bu talebi karşılamak için arz oluşturmak. Dolayısıyla hem Tire’nin kültürel bir mirasını yaşatmış hem de Tire ekonomisine katkı sağlamış olacağız. Bu kapsamda Craft İstanbul El Sanatları Fuarı’na da katılmamızın faydalı olacağına inanıyoruz. Burada Tire Beledi Dokuma yöntemiyle üretilen ürünleri, sektör temsilcilerine tanıtma imkanı bulduk.” dedi.

 

CRAFT İSTANBUL’A 130 KATILIMCI, 400’DEN FAZLA SANATÇI KATILACAK

Atis Fuarcılık tarafından “Kardeş Ülke Endonezya” temasıyla düzenlenen uluslararası fuarda, 130 katılımcı ve 400’den fazla sanatçı yer alacak.

İlki 2019’da gerçekleştirilen fuara Endonezya’nın yanı sıra Kırgızistan, Moldova, Azerbaycan, Filipinler, Polonya, İran, Mısır ve Afrika ülkelerinden el sanatçıları da katılacak.

Craftİstanbul’da bu alanda eğitim verenler, tasarımcılar, araç gereç ve malzeme sağlayan veya üretime katkıda bulunanlar, el sanatları ustaları, genç usta adayları, el sanatı konusunda uğraş veren bütün kesimler temsil edilecek.

Fuara kalkınma ajansları, belediyeler, vakıflar, dernekler, kooperatifler ve birlikler de kendi bünyelerindeki ustalarla katılacak.

Üniversiteler ve Olgunlaşma Enstitüleri de eğitim sürecindeki işlerini, projelerini fuarda sergileyecek, sözlü anlatımlar ve uygulamalar yaparak sanatlarıyla ilgili bilgiler sunacak.

El sanatları ustalarının sergi ve ürün gösterileri, el sanatlarının, yöresel giysilerin ve kumaşların ana tema olarak kullanıldığı defileler ve dans gösterileri, el sanatlarının üretimi, tanıtımı ve satışı konusunda konferanslar, sohbet toplantıları, workshoplar, müzik dinletileri ve ikili görüşmeler gerçekleştirilecek. Sergilenen ürünlerin önemli kısmı satışa açık olacak.

Yazıyı Paylaş

Share on facebook
Facebook 0
Share on google
Google+ 0
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn 0
Share on whatsapp
WhatsApp

Diğer Haberler

E-Bülten | Sayı: 7 (Temmuz 2022)

TOBB SANAYİDE KADIN ELİ PROJESİ TORBALI LANSMANI 01.07.2022 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)  sanayide kadın istihdamının artırılmasına ve nitelikli istihdam ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlamak

Read More »
agu8

E-Bülten | Sayı: 6 (Haziran 2022)

İŞ DÜNYASI İZMİR’DE TOPLANDI 17.06.2022 İzmir iş dünyası temsilcileri, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal KILIÇTAROĞLU‘nun da katılımıyla düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Toplantıya, Tire Ticaret

Read More »

E-Bülten | Sayı: 5 (Mayıs 2022)

Uğur Okullar Tanıtım Toplantısı 11.05.2022 Özel Tire Uğur Okulları’nın tanıtım toplantısına Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Nadir DELİKANLI katılım sağladı. Uğur okullarının Tire’nin eğitim hayatına yeni

Read More »
× Bize Whatsapp' dan Ulaşın!

İletişime geç

Adres:

İsmail Taşlı Cad. No:25 Kat:3 35900 – TİRE/İZMİR

Telefon:

Pzt – Cuma: 08:30–18:00

Form doldur

İndirilebilir Dökümanlar

Ticari Sicil Kaydı

Limited şirket kurulumu için dolsurulması gerekli dosyalar.

Anonim şirket kurulumu için gerekli dükümanlar

Limited şirket kurulumu için dolsurulması gerekli dosyalar.

Anonim şirket kurulumu için gerekli dükümanlar

Tadil ve Terkin İşlemleri

Limited şirket kurulumu için dolsurulması gerekli dosyalar.

Anonim şirket kurulumu için gerekli dükümanlar

Limited şirket kurulumu için dolsurulması gerekli dosyalar.

Anonim şirket kurulumu için gerekli dükümanlar