TİRE BELEDİ DOKUMASI

Tire Beledi Dokuması, coğrafi işaret aldı
Tire Ticaret Odası’nın başvurusuyla coğrafi işaret almaya hak kazanana “Tire Beledi Dokuması” artık Tire’ye özel bir marka oldu.
Tire’nin kendine has geleneksel ürünlerinde tescil ve coğrafi işaret süreçlerini uzun süredir başarılı bir şekilde sürdüren Tire Ticaret Odası, Tire’ye özel bir dokuma türü olan Tire beledi dokuması için coğrafi işareti aldı. Başvuru sonrasında Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’nde yayınlanan beledi dokuma, tescile hak kazandı.
BAŞKAN DELİKANLI: “TESCİLLİ ÜRÜNLERİMİZİ ARTTIRMALIYIZ”
Tire Beledi Dokuması’nın 15.yy’da ünü Osmanlı coğrafyasını aşan bu dokuma yöntemi olduğunu ve işlevsel özellikleriyle çok yönlü ele alınabilecek bir ürün olduğunun altını çizen Tire Ticaret Odası Başkanı Mehmet Nadir Delikanlı, “Yöresel ürünlerimizin kentimiz adına tescili için yoğun bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda İlçemize özgü ürünlerin ulusal ve uluslararası platformda tanınması ise en büyük hedefimiz. Tire Beledi Dokumasına hem İlçemiz adına bir koruma sağladık hem de bu ürünlerin başkaları tarafından sahiplenilmesinin önüne geçmiş bulunduk. Anadolu’nun köklü geçmişinden bize miras kalan bu zenginliğimizin kıymetini bilmek ve bu değerleri muhafaza ederek yeniden ekonomiye kazandırmak bizim için milli bir görev olmalıdır. Son dönemde toplumumuzun da bilinçlenmesiyle, yöresel ürün denildiğinde artık aklımıza coğrafi işaret tescili almış ürünler gelmeye başlıyor.” dedi.
“BEYLİKLER SÜRECİNDEN İTİBAREN ÖZEL BİR KONUMDA”
Tire beledi dokumasının tarihinden söz eden Başkan, “Kentin en önemli el dokumaları ve tezgahlarının başında gelen Tire Beledi Dokumasının, 1908 Tarihli Aydın Vilayeti Salnamesinde kentimizde 60 adet dokuma tezgahının çalıştığı ifade edilmektedir. Bu da, dokumanın Beylikler sürecinden itibaren özel konumunu koruduğunu göstermektedir. Oda olarak hedefimiz tezgah sayısını artırarak ilçe ekonomisine böyle bir ürünle büyük katkı sağlamayı hedeflemekteyiz.” dedi.
MARKA OLMA YOLUNDA BÜYÜK BİR ADIM
Tire Ticaret Odası olarak, Tire beledi dokumasını tescil ettirerek denetlenebilirlik ve marka olma yolundaki potansiyeli hayata geçirdiklerini ifade eden Delikanlı, “Aldığımız bu coğrafi işaretle, şehrimizin ekonomik ve sosyal hayatına katkı sunarken aynı zamanda Tire beledi dokumasının hem ülkemizde hem de uluslararası pazarlarda daha kaliteli, daha güvenilir şekilde yerini alması için en büyük adımı gerçekleştirmiş olduk. Tiremize hayırlı olması dileklerimle.” Dedi.

Yazıyı Paylaş

Share on facebook
Facebook 0
Share on google
Google+ 0
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn 0
Share on whatsapp
WhatsApp

Diğer Haberler

E-Bülten | Sayı: 1 (29 Aralık 2020)

Pandemide burs ödemeleri kesilmedi! Tire Ticaret Odası yıllardır verdiği öğrenci burslarını, koronavirüsten dolayı öğrencilerin mağdur olmaması adına kesmedi. Koronavirüsle mücadele kapsamında üniversiteler dahil olmak üzere

Read More »
× Bize Whatsapp' dan Ulaşın!

İletişime geç

Adres:

İsmail Taşlı Cad. No:25 Kat:3 35900 – TİRE/İZMİR

Telefon:

Pzt – Cuma: 08:30–18:00

Form doldur

İndirilebilir Dökümanlar

Ticari Sicil Kaydı

Limited şirket kurulumu için dolsurulması gerekli dosyalar.

Anonim şirket kurulumu için gerekli dükümanlar

Limited şirket kurulumu için dolsurulması gerekli dosyalar.

Anonim şirket kurulumu için gerekli dükümanlar

Tadil ve Terkin İşlemleri

Limited şirket kurulumu için dolsurulması gerekli dosyalar.

Anonim şirket kurulumu için gerekli dükümanlar

Limited şirket kurulumu için dolsurulması gerekli dosyalar.

Anonim şirket kurulumu için gerekli dükümanlar